ردیاب چیست؟

تعریف ردیاب:

به زبان ساده ردیاب خودرو دستگاهی است که پس از نصب بر روی خودرو  اطلاعات لحظه‌ای موقعیت جغرافیایی را  از طریق ماهواره‌ها و سایر اطلاعات اختصاصی خودرو را از طریق ECU و سایر تجهیزات بکار رفته دریافت و پس از پردازش داده‌ها، اطلاعات را از طریق GPRS یا همان شبکه موبایل به سرور مربوطه ارسال و کاربر می‌تواند اطلاعات را به صورت آنلاین و با مراجعه به وب سایت مربوطه و یا گوشی هوشمند خود دریافت نماید.

اجزای سیستم ردیاب گلدترکس:

سیستم ردیابی متحرک از دو بخش نرم‌افزاری و سخت‌افزاری تشکیل شده است. نرم‌افزار این سیستم به دو بخش server و client تفکیک می‌شود. بخش سخت‌افزاری سیستم بر روی متحرک‌ها نصب می‌شود و با استفاده از یک بستر انتقال اطلاعات (شبکه GSM داخلی و یا بستر بین‌المللی مانند ماهواره ثریا) امکان تبادل اطلاعات و فرامین مابین مرکز و متحرک‌ها را فراهم می‌سازد.

عملکرد سیستم از نگاهی کلی به این شکل است که دستگاه اطلاعات مکان‌ها را از طریق تکنولوژی GPS بدست می‌آورد و سپس با استفاده از بخش ارتباطی خود اطلاعات را برای سرور ارسال می‌نماید. کاربران قادرند با استفاده از برنامه Client اطلاعات  متحرک‌های مورد نظر را دریافت و بر روی نقشه مشاهده نمایند، البته امکانات کنترلی و قابلیت‌های ویژه نیز در این سیستم موجود است.

ردیاب

نحوه عملکرد سیستم ردیاب گلدترکس:

همانطور که در بالا توضیح داده شد سیستم تشکیل شده از متحرک، دستگاه‌ها، نرم‌افزار سرور و کلاینت (Client) می‌باشد که با یکدیگر متصل هستند، حال به تشریح هریک می‌پردازیم.

  • متحرک:  نسبت به نوع دستگاه انتخابی، متحرک می‌تواند وسیله نقلیه و یا یک فرد باشد. با قابلیت شارژ بالای باتری‌های دستگاه این امکان فراهم شده است که دستگاه به صورت مداوم به میزان 12 ساعت بدون نیاز به شارژ مجدد فعالیت کند که این خود امکان موقعیت یابی نیروهای انسانی را نیز فراهم می‌سازد.
  • دستگاه: دستگاه تشکیل شده از یک سیستم موبایل و ماژول GPS است که با استفاده از ماژول مکان یاب خود اطلاعات موقعیتی را بدست می‌آورد و سپس با استفاده از سیستم موبایل شروع به ارسال اطلاعات می‌نماید. البته امنیت ارسال اطلاعات نیز در نظر گرفته شده است.
  • نرم‌افزار سرور تحت وب:  نرم افزار سرور در حقیقت واسط مابین دستگاه‌ها و نرم‌افزار مشتریان می‌باشد. تمامی فعالیت‌های اساسی سیستم و پردازش مکان‌ها و نقشه‌ها در این بخش انجام می‌پذیرد.
  • نرم‌افزار کلاینت تحت وب:  مشتریان از طریق این نرم‌افزار قادرند متحرک‌های خود را کنترل و گزارش‌های مربوطه را تهیه نمایند.

 

ردیاب

ردیاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *